Προσωπικός και Ομαδικός Προπονητής Fitness

2 έτη/120 ECTS, Δίπλωμα

• Αξιολογημένο – Πιστοποιημένο Πρόγραμμα Σπουδών από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.Π.Α.Ε.)

Το παρόν Πρόγραμμα Σπουδών, Επιπέδου 5B κατά το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων (CyQF), μετά την επιτυχή του λειτουργία τα τελευταία χρόνια, φαίνεται ότι μπορεί να εξυπηρετήσει τις ανάγκες της κοινωνίας, οι οποίες προκύπτουν από την όλο και αυξανόμενη ανάγκη των ανθρώπων να αθλούνται για τη διατήρηση της ψυχικής και σωματικής τους υγείας. Σκοπός του Προγράμματος “ Προσωπικός και Ομαδικός Προπονητής Fitness (2 Ακαδημαϊκά Έτη, 120 ECTS, Δίπλωμα)”, είναι να εφοδιάσει τους φοιτητές με τις απαραίτητες ικανότητες που σχετίζονται με ένα ευρύ φάρμα προσωπικής και ομαδικής εκγύμνασης, αλλά και να καταστούν κοινωνοί της αναγκαιότητας για δια βίου άσκηση.

Το Πρόγραμμα Σπουδών, όπως διαφάνηκε και πιο πάνω, εξελίσσεται σε δύο άξονες, της Προσωπικής Εκγύμνασης και της Ομαδικής Εκγύμνασης. Κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, οι φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν ικανότητες που εστιάζουν στην ανάπτυξη της φυσικής κατάστασης και της φυσικής απόδοσης. Εκπαιδεύονται στη σωστή επίδειξη ασκήσεων, στην αναγνώριση και διόρθωση τεχνικών λαθών με σκοπό την αποτελεσματικότητα και μείωση του κινδύνου τραυματισμών. Επιπλέον εκπαιδεύονται στο να καθοδηγούν και να σχεδιάζουν προγράμματα επανένταξης στην άσκηση. Συνδυάζοντας θεωρητικά και πρακτικά μαθήματα, το εν λόγω Πρόγραμμα Σπουδών αποβλέπει σε μαθησιακά αποτελέσματα που συντελούνται στην παραγωγική παρουσία των φοιτητών στον χώρο της προσωπικής και ομαδικής εκγύμνασης. Τέλος, με τη συμβολή του εξειδικευμένου διδακτικού προσωπικού του Κολεγίου, το Πρόγραμμα Σπουδών κατάφερε να ενώσει την τυπική με την άτυπη μάθηση και να ενσωματώσει έννοιες και τεχνικές, προσφέροντας ειδικές γνώσεις προσωπικής εκγύμνασης και ομαδικών προγραμμάτων fitness, καθιστώντας το ως ένα Πρόγραμμα Σπουδών καινοτόμο στον χώρο της εκγύμνασης.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Ολόκληρη η ειδική υποδομή του Προγράμματος βρίσκεται στα συνεργαζόμενα αδειούχα και πλήρως εξοπλισμένα γυμναστήρια “Oxygen Gym” και “Train Station Gym” στη Λευκωσία, με τα οποία το Κολλέγιο έχει συμβληθεί. Η συμφωνία των μεταξύ του Κολλεγίου και των γυμναστηρίων δίνει την ευχέρεια στο Κολλέγιο να χρησιμοποιεί τους χώρους, τις εγκαταστάσεις και τον εξοπλισμό τους για τις ανάγκες των μαθημάτων του Προγράμματος τα οποία έχουν πρακτικό μέρος.

To γυμναστήριο “Oxygen Gym” αποτελεί ένα πολυχώρο και εκτείνεται σε τρεις ορόφους, με σύγχρονες εγκαταστάσεις και εξοπλισμό και πλήρως κλιματιζόμενες αίθουσες. Παρέχει χώρο με ελεύθερα βάρη και μηχανές αντίστασης, διαφορετικά είδη καρδιοαναπνευστικών μηχανημάτων, παρέχει εξειδικευμένες και υψηλού επιπέδου υπηρεσίες όπως είναι η προσωπική εκγύμναση, Πιλάτες με μηχανές Reformer, προπόνηση με ειδικό εξοπλισμό λειτουργικής προπόνησης , μαθήματα kick boxing κ.ά. Οι φοιτητές, στα πλαίσια των σπουδών τους, θα έχουν την ευχέρεια να χρησιμοποιούν με τους καθηγητές τους τις εγκαταστάσεις του Γυμναστηρίου, σε όλα τα μαθήματα τα οποία περιλαμβάνουν πρακτική εξάσκηση. Επίσης, θα μπορούν να ασκούνται ελεύθερα στο Γυμναστήριο στον ελεύθερο τους χρόνο. To γυμναστήριο “Train Station Gym”  εχει συνάψει συνεργασία με το Κολλέγιο, κατά την οποία το Κολλέγιο δύναται να χρησιμοποιεί τους χώρους, τις εγκαταστάσεις και τον εξοπλισμό του για τις ανάγκες διδασκαλίας των μαθημάτων. Το γυμναστήριο διαθέτει χώρο με βάρη και υποδομές για cross training και άρση βαρών.

• Γλώσσα Διδασκαλίας: Ελληνική ή Αγγλική
  • Τίτλος Σπουδών: Δίπλωμα Προσωπικού και Ομαδικού Προπονητή Fitness