Τεχνικός Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων

2 έτη/120 ECTS, Δίπλωμα

• Αξιολογημένο Πρόγραμμα Σπουδών από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.Π.Α.Ε)

Ένα από τα νέα πρωτοποριακά προγράμματα σπουδών του KES College είναι το Πρόγραμμα Σπουδών “Τεχνικός Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων”. Η βιολογική γεωργία και κτηνοτροφία σημειώνουν ραγδαία ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια και στην Κύπρο, όπως επίσης παρατηρείται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες και έχει στόχο την προστασία της ανθρώπινης υγείας και του περιβάλλοντος.

Το πρωτοποριακό Πρόγραμμα Σπουδών του KES College Τεχνικός Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων είναι το μοναδικό Πρόγραμμα Σπουδών στην Κύπρο που καλύπτει ολοκληρωμένα τις ανάγκες εκπαίδευσης των νέων γεωργών τόσο στη φυτική (π.χ. λαχανοκομία, αμπελουργία-οινολογία, δενδροκομία, αρωματικά φυτά) όσο και στη ζωική (π.χ. πτηνοτροφία, κτηνοτροφία, γαλακτοκομία, μελισσοκομία) βιολογική παραγωγή. Δίνει, επίσης, τη δυνατότητα υποστήριξης στη διαμόρφωση επενδυτικών σχεδίων, προς αξιοποίηση των χρηματοδοτήσεων της Ε.Ε. και της Κυπριακής Δημοκρατίας που προσφέρονται για την αγροτική ανάπτυξη.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Το Πρόγραμμα Σπουδών Τεχνικός Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων καλύπτει πλήρως τις ανάγκες της θεωρητικής και πρακτικής άσκησης των φοιτητών του μέσα από σημαντικές συνεργασίες με υπερσύγχρονα βιολογικά αγροκτήματα και επιχειρήσεις της Κύπρου, καθώς επίσης και σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Βιοκαλλιεργητών Κύπρου.

Το σύνολο των θεωρητικών μαθημάτων του Προγράμματος προσφέρονται και εξ αποστάσεως μέσω διαδικτύου, μειώνοντας την ανάγκη μετακίνησης των φοιτητών του, ενώ υπάρχει και η ευελιξία προσφοράς μεμονωμένων μαθημάτων σε ενδιαφερόμενους για ειδικά θέματα της βιολογικής παραγωγής.

• Τίτλος Σπουδών: Δίπλωμα Τεχνικού Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων