Webinar στο KES COLLEGE “Εξερευνώντας την Υγεία της Γυναίκας: Ενημέρωση και Ευημερία στη Σύγχρονη Κοινωνία”

31 Μαΐου 2024

Την Τετάρτη, 29 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακό σεμινάριο (Webinar) στο KES College, με θέμα “Εξερευνώντας την Υγεία της Γυναίκας: Ενημέρωση και Ευημερία στη Σύγχρονη Κοινωνία” με σκοπό την επιστημονική ενημέρωση του κοινού σε θέματα που αφορούν την υγεία, το οποίο συγκέντρωσε μεγάλο ενδιαφέρον από φοιτητές, επαγγελματίες υγείας και το ευρύ κοινό.

Το σεμινάριο διοργανώθηκε από τα Αξιολογημένα - Πιστοποιημένα Προγράμματα Σπουδών “Διοίκηση Ιατρικών Επισκεπτών (Πτυχίο, 4 έτη)” και “Βοηθός (Τεχνικός) Φαρμακείου (Δίπλωμα/2 έτη)” του KES College υπό την αιγίδα και στήριξη της Παγκύπριας Μαιευτικής και Γυναικολογικής Εταιρείας.

Η ενημέρωση των γυναικών για θέματα υγείας και ευημερίας είναι υψίστης σημασίας για τη διασφάλιση μιας ολοκληρωμένης φροντίδας τους. Μέσω του επιστημονικού διαλόγου, οι γυναίκες αποκτούν την απαραίτητη γνώση για την αναγνώριση προβλημάτων υγείας, την πρόληψη και την αντιμετώπιση ασθενειών. Αυτό τους επιτρέπει να λαμβάνουν ενεργά

αποφάσεις για τη διατήρηση της υγείας τους και την υιοθέτηση υγιεινών πρακτικών στην καθημερινότητά τους. Παράλληλα, η ενημέρωση του ευρύτερου κοινού συμβάλλει στη δημιουργία μιας πιο ευαισθητοποιημένης κοινότητας που στηρίζει την υγεία και την ευημερία κάθε γυναίκας.

Το webinar περιλάμβανε παρουσιάσεις από εξαίρετους και εκλεκτούς ομιλητές που κάλυψαν ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Η εκδήλωση ξεκίνησε με ένα θερμό καλωσόρισμα από τη Δρ. Μηλιώτου Ανδρούλλα, Συντονίστρια Προγραμμάτων Σπουδών του KES College. Στη συνέχεια, ακολούθησε χαιρετισμός από τη Δρ. Ελισσαίου Αφροδίτη, Πρόεδρο της Παγκύπριας Μαιευτικής και Γυναικολογικής Εταιρείας, η οποία τόνισε τη σημασία της ενημέρωσης και της εκπαίδευσης για τη βελτίωση της υγείας των γυναικών.

Η Δρ. Ελισσαίου παρουσίασε. επίσης, το θέμα "Από το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών στη Δυσμηνόρροια και συναφείς διαταραχές: Προβλήματα και Αντιμετώπιση", προσφέροντας πολύτιμες πληροφορίες για την αναγνώριση και διαχείριση αυτών των κοινών γυναικολογικών προβλημάτων. Στη συνέχεια, ο Δρ. Παντίνος Μαυρογένης μίλησε για τις "Σύγχρονες Προσεγγίσεις στην Αντισύλληψη: Επιλογές και Προοπτικές για την Υγεία των Γυναικών", παρουσιάζοντας τις διάφορες μεθόδους αντισύλληψης, την αποτελεσματικότητά τους και τις επιπτώσεις τους στην υγεία των γυναικών.

Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα σημεία του webinar ήταν η παρουσίαση των αποτελεσμάτων έρευνας από τους φοιτητές των Προγραμμάτων Σπουδών Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών (4 έτη, Πτυχίο) και Βοηθών (Τεχνικών) Φαρμακείου (2 έτη, Δίπλωμα) του KES College. Η έρευνα, με τίτλο “Μελέτη γνώσεων και αντιλήψεων νεαρών γυναικών για θέματα γυναικείας υγείας και ευημερίας”, είχε ως στόχο τη διερεύνηση των γνώσεων και αντιλήψεων που έχουν οι γυναίκες, εστιάζοντας κυρίως στις νεαρές και δη στις φοιτήτριες, αναφορικά με τους μύθους και τις αλήθειες στα θέματα γυναικείας υγείας.

Μετά το τέλος των παρουσιάσεων, ακολούθησε ανοικτή, διαδραστική συζήτηση όπου οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν εμπειρίες και να συζητήσουν περαιτέρω με τους ομιλητές. Η αλληλεπίδραση αυτή ενίσχυσε την κατανόηση των θεμάτων και προσέφερε μια πλατφόρμα για ανταλλαγή ιδεών και ενημέρωση αναφορικά με τις ορθές επιστημονικές πρακτικές.

Η ευαισθητοποίηση του KES College στην διαφώτιση του κοινού για σημαντικά θέματα υγείας είναι αδιαμφισβήτητη, μέσα από την προσφορά σημαντικών δράσεων, όπως αποτέλεσε και το εν λόγω Webinar.

Το KES College δεσμεύεται να συνεχίσει να προσφέρει εκπαιδευτικές και ενημερωτικές δραστηριότητες, υποστηρίζοντας τη δια βίου μάθηση ως επίσης και την ενημέρωση του κοινού σε ουσιαστικά θέματα υγείας.

Παρακολουθήστε ολόκληρο το webinar εδώ: KES College Webinar

Για περισσότερες πληροφορίες  μπορείτε να επικοινωνήσετε με το KES College στο τηλ. 22875737 ή να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.kescollege.ac.cy

Δηλώστε Συμμετοχή