Webinar με θέμα

Webinar με θέμα "Η αντιμετώπιση των Ψευδεπίγραφων Φαρμάκων"

04 Δεκεμβρίου 2021

Την 1η Δεκεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το διαδικτυακό σεμινάριο (Webinar) με τίτλο: «Η αντιμετώπιση των Ψευδεπίγραφων Φαρμάκων στην Νόμιμη Αλυσίδα Φαρμάκων», το οποίο διοργανώθηκε από τα Προγράμματα Σπουδών του KES College, Πτυχίο «Διοίκηση Ιατρικών Επισκεπτών» και Δίπλωμα «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου». Το Webinar υποστηρίχθηκε από τον Κυπριακό Οργανισμό Επαλήθευσης Φαρμάκων (ΚΟΕΦ), μέσα από την παραχώρηση ομιλιών από το Διευθυντή του ΚΟΕΦ κύριο Αρτούρο Ισσέγιεκ, από την κυρία Αλεξάνδρα Θεοδούλου, Υπεύθυνη Τεχνολογίας Πληροφοριών (IT) του ΚΟΕΦ και την κυρία Ελίτα Προκοπίου, Διοικητική Λειτουργό του ΚΟΕΦ. Το Webinar σημείωσε μεγάλη επιτυχία με συμμετέχοντες Φαρμακοποιούς, εκπροσώπους από Φαρμακευτικές Εταιρείες, από Φαρμακαποθήκες και φυσικά ακαδημαϊκό προσωπικό και φοιτητές του KES College, από τα Προγράμματα Σπουδών του KES College, Πτυχίο «Διοίκηση Ιατρικών Επισκεπτών» και Δίπλωμα «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου».

Το φαινόμενο των ψευδεπίγραφων φαρμάκων αποτελεί μια σημαντική απειλή στη διασφάλιση της δημόσιας υγείας. Πρόκειται για φάρμακα πλαστά ή ψεύτικα, τα οποία διακινούνται ως αυθεντικά και εγκεκριμένα φάρμακα. Ωστόσο, δεν έχουν περάσει από την απαιτούμενη αξιολόγηση ποιότητας, ασφάλειας και αποτελεσματικότητας, όπως απαιτείται από τη διαδικασία έγκρισης φαρμάκων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σύμφωνα με στατιστικά δεδομένα από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, το 60% των ψευδεπίγραφων φαρμάκων αποτελούν σκευάσματα χωρίς να περιέχουν κανένα συστατικό. Είναι εντυπωσιακό ότι περίπου 1 εκατομμύριο άνθρωποι χάνουν τη ζωή τους κάθε χρόνο από τη λήψη ψευδεπίγραφων φαρμάκων. Ακολούθως, παρουσιάστηκε η συσχέτιση των ψευδεπίγραφων φαρμάκων με την αγορά του διαδικτύου. Αγοράζοντας φάρμακα από το διαδίκτυο (και από ιστοσελίδες που αποκρύπτουν τη διεύθυνσή τους) η πιθανότητα αγοράς πλαστού φαρμάκου ανέρχεται στο 50%. Στη συνέχεια, παρουσιάστηκε η δράση του ΚΟΕΦ στην επαλήθευση των φαρμάκων στην Κύπρο. Ο ΚΟΕΦ διατηρεί ένα σύστημα αποθετηρίου σε εθνικό επίπεδο, το οποίο συνδέεται με το κεντρικό αποθετήριο της EMVO (EMVS, European Medicines Verification System). Πρόκειται για ένα μηχανογραφικό σύστημα που υποστηρίζει τη διαδικασία επαλήθευσης και απενεργοποίησης του σειριακού κωδικού φαρμάκων από το αποθετήριο μετά τη διάθεσή τους. Τέλος, παρουσιάστηκε το τεχνικό μέρος της επαλήθευσης φαρμάκων από τους Φαρμακοποιούς από τα χαρακτηριστικά ασφαλείας (2D κωδικοί), τα οποία αναγράφονται στη συσκευασία των φαρμακευτικών προϊόντων. Ο στόχος του ΚΟΕΦ είναι να ενημερώνει, αλλά και να αποτελεί γέφυρα επικοινωνίας για όλους τους χρήστες (φαρμακοποιούς, κατασκευαστές και χονδρέμπορες) του συστήματος επαλήθευσης.

Το KES College παραμένει πάντοτε στις επάλξεις και πρωτοστατεί με όλα τα μέσα που έχει στη διάθεσή του για τη διαφώτιση και την ενημέρωση του κοινού, ειδικά σε τόσο σημαντικά θέματα που αφορούν τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας. Οι φοιτητές των Προγραμμάτων Σπουδών Πτυχίο «Διοίκηση Ιατρικών Επισκεπτών» και Δίπλωμα «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» επιδιώκεται να αποκτούν σφαιρικές γνώσεις γύρω από τα μελλοντικά τους επαγγέλματα και το KES College εξασφαλίζει την άμεση επαφή τους με την εργασιακή πραγματικότητα, αφού αδιαμφισβήτητα θα αναλάβουν σημαντικές θέσεις στην αλυσίδα φαρμάκου στην Κύπρο.