Συνεχίζεται η υλοποίηση του Ευρωπαϊκού προγράμματος UNIQUE

22 Δεκεμβρίου 2021

Το Ευρωπαϊκό έργο «EqUal iNclusIon of LGBTIQ stUdents in VET - UNIQUE» συνεχίζει τη υλοποίησή του η οποία θα ολοκληρωθεί τον Ιανουάριο του 2023.

Το πρόγραμμα «UNIQUE» υλοποιείται στη Βουλγαρία, την Κύπρο με συνεργάτη το KES College, την Κροατία, τη Γερμανία, την Ελλάδα, την Πολωνία και τις Κάτω Χώρες και χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus + της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού  αυτού έργου  διεξήχθησαν με επιτυχία στα τέλη Ιουνίου 2021, δύο ομάδες εστίασης (focus groups) με φοιτητές και φοιτήτριες του κολλεγίου μας.

Στις ομάδες εστίασης συζητήθηκαν θέματα όπως η πρόληψη και η καταπολέμηση ομο-/δι-/ αμφιφυλοφοβικών στάσεων, αντιλήψεων και συμπεριφορών εναντίον φοιτητών/τριών ΛΟΑΤΚΙ+ στον τομέα της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης (ΕΕΚ), με σκοπό την ισότιμη συμμετοχή τους και τη δημιουργία ενός συμπεριληπτικού και ασφαλούς περιβάλλοντος εκπαίδευσης και κατάρτισης. Πρόθεση της έρευνας που διεξάγεται είναι ο εντοπισμός της σοβαρότητας, των χαρακτηριστικών και των εκδηλώσεων των συμπεριφορών και πρακτικών διάκρισης για λόγους σεξουαλικού προσανατολισμού, ταυτότητας φύλου, έκφρασης φύλου και χαρακτηριστικών φύλου στον τομέα της ΕΕΚ και να δημιουργήσει νέες γνώσεις σχετικά με την τρέχουσα κατάσταση όσον αφορά τα ΛΟΑΤΚΙ+ άτομα σε αυτόν τον τομέα και να αξιολογήσει τις ανάγκες κατάρτισης των επαγγελματιών που εργάζονται στον τομέα.

ΛΟΑΤΚΙ+ (Λεσβίες, Ομοφυλόφιλοι, Αμφιφυλόφιλοι, Τρανσέξουαλ, Κουήρ, Ίντερσεξ + )