Παρουσίαση του μηχανήματος Hifu Renova της Biotec Italia από την εταιρεία IMPOPHAR

04 Μαΐου 2022

Οι φοιτήτριες του Τετραετούς Αξιολογημένου - Πιστοποιημένου Προγράμματος Σπουδών «Αισθητική και Διαχείριση Μονάδων Αισθητικής» του KES College, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πρόσφατα παρουσίαση για τη λειτουργία και εφαρμογή του εξειδικευμένου μηχανήματος Hifu Renova της εταιρείας Biotec Italia. Η παρουσίαση έγινε από την εταιρεία Impophar Trading House Ltd.

Η συγκεκριμένη θεραπεία αφορά σε μια μοναδική μέθοδο μη χειρουργικού lifting, η οποία όμως, σε καμία περίπτωση δεν το υποκαθιστά. Είναι μη επεμβατική διαδικασία που χρησιμοποιεί εστιασμένους υπέρηχους, ψηλής έντασης, για ανόρθωση και τόνωση του χαλαρού δέρματος σε πρόσωπο και σώμα. Η θεραπεία είναι ασφαλής, χωρίς επιπλοκές και δεν απαιτεί χρόνο ανάρρωσης. Χρησιμοποιεί την τεχνολογία HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), δηλαδή υψηλής ενέργειας εστιασμένους υπερήχους (περίπου ίδιας συχνότητας με τους διαγνωστικούς). Οι υπέρηχοι στοχεύουν στον ιστό γνωστό σαν, «ανώτερο μυϊκό απονευρωτικό σύστημα (SMAS)», που είναι και ο στόχος του χειρουργικού lifting. Αυξάνοντας τη θερμοκρασία στο σημείο εστίασης  προκαλεί μια ελεγχόμενη θερμοπηξία, η οποία οδηγεί τον οργανισμό σε κολλαγονογένεση, αύξηση τοπικά της ελαστίνης και ανάπλαση. Τα αποτελέσματα, διαρκούν μέχρι και ένα χρόνο.

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης, όπου εφαρμόστηκαν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα έγινε αρχικά επεξήγηση της λειτουργίας του μηχανήματος και στη συνέχεια ακολούθησε πρακτική εξάσκηση στα  σύγχρονα και πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια του Τμήματος Αισθητικής του KES College.

Το KES College μεριμνά πάντοτε ώστε όλοι οι φοιτητές του, συμπεριλαμβανομένου και ειδικά των φοιτητριών των προγραμμάτων σπουδών Αισθητικής, να ενημερώνονται και εκπαιδεύονται διαρκώς σχετικά με τις νέες και σύγχρονες τεχνικές και μεθόδους. Μέσα στα πλαίσια αυτά είναι και η πρόσφατη αυτή εκπαίδευση των φοιτητριών Αισθητικής για την εφαρμογή αισθητικών θεραπειών που υπάρχουν στο τομέα αυτό ώστε να είναι έτοιμες και πλήρως καταρτισμένες να εξασκήσουν ορθά το Επάγγελμα της Αισθητικού.