Online Σεμινάριο - Τα μυστικά για μια συνέντευξη στον τομέα του Φαρμάκου

30 Νοεμβρίου 2020

Το Σεμινάριο με τίτλο: «Τα μυστικά για μια συνέντευξη στον τομέα του Φαρμάκου» πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των ONLINE Εκπαιδευτικών και Εμπειρικών Σεμιναρίων για τα Προγράμματα Σπουδών «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» και «Ιατρικοί Επισκέπτες», του KES College, την Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2020.

Το Σεμινάριο παραχωρήθηκε διαδικτυακά από τον Υπεύθυνο Ανθρωπίνου Δυναμικού της Φαρμακοβιομηχανίας Remedica, κ. Άντρο Γιασεμή.

Οι φοιτητές των πιο πάνω Προγραμμάτων Σπουδών έδωσαν δυναμικά το παρόν τους και μέσα από το Σεμινάριο αυτό αποκόμισαν πολύτιμες γνώσεις από τον κ. Γιασεμή, ο οποίος έχει μεγάλη εμπειρία στις συνεντεύξεις για την πρόσληψη επαγγελματιών υγείας, σε μια από τις μεγαλύτερες Φαρμακοβιομηχανίες της Κύπρου.

Ο κ. Γιασεμή μίλησε στους φοιτητές για τα μυστικά μιας επιτυχημένης συνέντευξης, για τα πιο συχνά λάθη ενός συνεντευξιαζόμενου, για τα σημεία που θα πρέπει να προσέξουν ειδικότερα και πως να παρουσιάσουν καλύτερα τον εαυτό τους.

Ακολούθησε ένας εποικοδομητικός κύκλος ερωτήσεων και απαντήσεων και πραγματοποιήθηκαν «εικονικές» συνεντεύξεις με βάση τις γνώσεις που αποκόμισαν οι φοιτητές από τη διάλεξη. Ο κ. Γιασεμή έδωσε συμβουλές στους «συνεντευξιαζόμενους» και υπέδειξε τον ορθότερο τρόπο παρουσίασης του εαυτού τους, έτσι ώστε να έρθουν πιο κοντά στην πολυπόθητη θέση εργασίας που διεκδικούν.

Το KES College επιθυμεί να εφοδιάσει τους φοιτητές του, τόσο με τις απαραίτητες γνώσεις όσο και με τις δεξιότητες που απαιτούνται, για να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ένα ανερχόμενο πεδίο όπως είναι ο τομέας του φαρμάκου, ως άρτια καταρτισμένοι επαγγελματίες υγείας.

Στόχος του KES College είναι όπως οι φοιτητές του, μετά την αποφοίτησή τους, να είναι έτοιμοι να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις μιας συνέντευξης και να είναι πάντα ανάμεσα στους επικρατέστερους υποψηφίους, ώστε να ταχθούν στην πρώτη γραμμή της παραγωγής φαρμάκων [Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου] αλλά και στην επιστημονική ενημέρωση των επαγγελματιών υγείας (Ιατρικοί Επισκέπτες) στη χώρα μας.

Pharmacysem 1
Pharmacysem