Κινητικότητες φοιτητριών του 4ετούς Προγράμματος Σπουδών της Αισθητικής και Διαχείρισης Μονάδων Αισθητικής του KES College στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+ (Higher Education)

18 Ιουλίου 2023

Στο πλαίσιο της κινητικότητας φοιτητών για πρακτική άσκηση του Προγράμματος Erasmus+ (Higher Education), ομάδα φοιτητριών του Αξιολογημένου - Πιστοποιημένου Προγράμματος Σπουδών «Αισθητική και Διαχείριση Μονάδων Αισθητικής (4 χρόνια, Πτυχίο)» του KES College, είχε την ευκαιρία να εφαρμόσει τις γνώσεις της σε εξειδικευμένους χώρους Αισθητικής Περιποίησης και Μακιγιάζ, στη Θεσσαλονίκη.

Οι κινητικότητες πραγματοποιήθηκαν κατά τους μήνες Ιούνιο - Ιούλιο 2023 και οι φοιτήτριες απασχολήθηκαν στο “Makiou Makeup Studio”, στο "Εργαστήριο Αισθητικής Στέλλα Καλομοίρη" και στην εταιρεία πώλησης Επαγγελματικών Προϊόντων Μακιγιάζ “Zerva Cosmetics”. Οι φοιτήτριες είχαν την ευκαιρία να εφαρμόσουν  μακιγιάζ στο Makiou Make- up Studio και στο τηλεοπτικό κανάλι της ΕΡΤ3, όπου  συνεργάζονται και έκαναν ακόμη πρακτική εφαρμογή εξειδικευμένων θεραπειών και μηχανημάτων Αισθητικής Περιποίησης στο Εργαστήριο Αισθητικής. Εφάρμοσαν επίσης νέες τεχνικές μακιγιάζ και απέκτησαν δεξιότητες στην προώθηση και πώληση καλλυντικών προϊόντων στην εταιρεία Zerva Cosmetics.

Απώτερος σκοπός των κινητικοτήτων ήταν οι φοιτήτριες να εξοικειωθούν στην προσφορά υπηρεσιών Αισθητικής σε πραγματικό περιβάλλον εργασίας, αλλά και να αξιοποιήσουν και να επεκτείνουν τις γνώσεις τους στον τομέα της Αισθητικής Φροντίδας, στις Τεχνικές Εφαρμογής Επαγγελματικού Μακιγιάζ και στην ορθή και επαγγελματική εξυπηρέτηση των πελατών, ανάλογα με τις ανάγκες  του κάθε πελάτη ξεχωριστά.

Οι φοιτήτριες απέκτησαν ουσιαστικές εμπειρίες και αναβάθμισαν τόσο τις δεξιότητές τους, όσο και τις γνώσεις τους γενικότερα. Διάμεσου της όλης συμμετοχής τους στο Πρόγραμμα, οι φοιτήτριες ανέπτυξαν την ικανότητα να προσαρμόζονται σε νέους χώρους εργασίας, να συνεργάζονται με τα υπόλοιπα άτομα που απασχολούνται στον χώρο και να αποκτούν αυτοπεποίθηση και γνώσεις σε τεχνικές, οι οποίες θα τους βοηθήσουν στη μετέπειτα Επαγγελματική τους πορεία.

Τέλος, οι φοιτήτριες είχαν την ευκαιρία να εξελιχθούν τόσο σε προσωπικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο, αφού ανάμεσα στους στόχους του προγράμματος είναι και η ανταλλαγή ιδεών με άτομα από άλλες χώρες με διαφορετική κουλτούρα.