Υπογραφή της διακήρυξης του Talloires (Talloires Declaration)

13 Απριλίου 2022

Το KES College είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει επίσημα την υπογραφή της διακήρυξης του Talloires (Talloires Declaration) από τον Γενικό Διευθυντή του κ. Πέτρο Στυλιανού.

Η διακήρυξη του Talloires συνοψίζει ένα δεκαμελές σχέδιο δράσης για ενσωμάτωση της αειφορίας και περιβαλλοντικής παιδείας στη μάθηση, διαχείριση και εξωτερική δράση των ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης διεθνώς.

Έχει την απαρχή της το 1990 οπόταν συνομολογήθηκε και υιοθετήθηκε ως επίσημο κοινό ανακοινωθέν κατόπιν μιας διεθνούς συνόδου προέδρων και πρυτάνεων πανεπιστημίων στην ομώνυμη πόλη της Γαλλίας.

Αποτελεί ένα σημαντικό ορόσημο, αφενός μέσω της αναγνώρισης από τη διεθνή πανεπιστημιακή κοινότητα, της μέχρι τότε σημαντικής περιβαλλοντικής ζημιάς στον πλανήτη λόγω διαφόρων ανθρωπογενών παραγόντων, και αφετέρου της κατανόησης του σημαντικού ρόλου που μπορεί να διαδραματίσουν τα ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης, μέσω της ηγεσίας τους, στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της κοινωνίας και την έμπρακτη προώθηση αειφόρων πρακτικών.

H ενέργεια αυτή απορρέει από τη διαχρονική δέσμευση του KES College στην αειφόρο ανάπτυξη στον τομέα της Ανώτερης Εκπαίδευσης και γενικότερα την έμπρακτη προώθηση της πράσινης ανάπτυξης στην Κύπρο μέσω της Σχολής Περιβαλλοντικών Σπουδών του και των Αξιολογημένων Προγραμμάτων Σπουδών που την αποτελούν:

• «Κηποτεχνία (2 χρόνια, Δίπλωμα)»
  • «Κηποτεχνία και Σχεδιασμός Κήπου (3 χρόνια, Ανώτερο Δίπλωμα)» και
  • «Τεχνικός Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων (2 χρόνια, Δίπλωμα)»

Συνεπώς, η συμπερίληψη του στη διεθνή οικογένεια περισσοτέρων από 500 κολλεγίων και πανεπιστημίων σε περισσότερες από 50 χώρες, δρα ως επιστέγασμα των έως τώρα ενεργειών και συνάμα πλαισιώνει τον προγραμματισμό των μελλοντικών σχεδιασμών του Κολλεγίου.

Είναι άξιο σημείωσης ότι το KES College είναι η πρώτη Κυπριακή Ιδιωτική Σχολή Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης που έχει υπογράψει τη σχετική διακήρυξη και εμφανίζεται στο διαδίκτυο σε αυτό το σύνδεσμο: https://ulsf.org/96-2/#Cyprus