Η ορθή επικοινωνία μέσω διαδικτύου για ένα επαγγελματία υγείας

10 Μαρτίου 2021

Το 7ο Online Σεμινάριο με θέμα «Η ορθή επικοινωνία μέσω διαδικτύου για ένα επαγγελματία υγείας» που διοργανώθηκε από τα Προγράμματα Σπουδών «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» και «Ιατρικοί Επισκέπτες» του KES College, διεξάχθηκε στις 8 Μαρτίου 2021 στο πλαίσιο του κύκλου των Online Σεμιναρίων ποικίλης θεματολογίας.

Την παρουσίαση του Σεμιναρίου ανέλαβε η Δρ. Μηλιώτου Ανδρούλλα, Συντονίστρια των Προγραμμάτων Σπουδών «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» και «Ιατρικοί Επισκέπτες», ενώ στην υποστήριξη του υλικού συνέβαλε ο κ. Πέτρος Νικάνδρου, Υπεύθυνος Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας του Κολλεγίου.

Το  Σεμινάριο αυτό είχε ως σκοπό να εκπαιδεύσει τους φοιτητές να μπορούν να συντάξουν  ένα κείμενο ορθά για αποστολή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Πάνω από 89 δισεκατομμύρια μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αποστέλλονται καθημερινά από επιχειρήσεις και η σωστή και αποδοτική χρήση ενός email αποτελεί βασικό κομμάτι του marketing αλλά και της ανάπτυξης πολλών επιχειρήσεων.

Αρχικά, επισημάνθηκε η σημασία του ύφους και του κειμένου ενός μηνύματος ανάλογα με τον παραλήπτη του email, ενώ τονίστηκε και ο πολύ καθοριστικός ρόλος που διαδραματίζει και η ηλεκτρονική διεύθυνση του αποστολέα, η οποία πρέπει να έχει ένα εξίσου επαγγελματικό τόνο. Παρουσιάστηκε ο ορθός τρόπος χαιρετισμού, είτε ο παραλήπτης είναι γνωστός είτε άγνωστος, ενώ παράλληλα οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα λανθασμένα και τα αντίστοιχα ορθά παραδείγματα.

Επιπλέον, δόθηκε έμφαση στην αναγκαιότητα να διατηρηθεί το κείμενο ενός email με σαφήνεια, συντομία και ευγένεια, η οποία θεωρείται επιτακτική, ενώ εξετάστηκαν και οι διάφοροι τρόποι κλεισίματος ενός επιτυχημένου email.

Στη συνέχεια δόθηκαν στους φοιτητές χρήσιμοι σύνδεσμοι με πρότυπα email για διάφορες περιστάσεις, καθώς και σύνδεσμος με όμορφα διατυπωμένες εκφράσεις για να τις χρησιμοποιήσουν σε μελλοντικά τους emails.

Τέλος, οι φοιτητές κλήθηκαν να απαντήσουν σε ένα διαδικτυακό quiz με πραγματικά emails, για να εντοπίσουν τυχόν λάθη - σύμφωνα με όσα διδάχθηκαν στο σεμινάριο - και να διακρίνουν εάν ένα email έχει συνταχθεί ορθά ή λάθος.

Είναι, λοιπόν, σημαντικό οι απόφοιτοι του KES College να είναι άρτια εκπαιδευμένοι και προετοιμασμένοι, ως οι επαγγελματίες υγείας του μέλλοντος, ώστε να μπορούν να επικοινωνούν με ευελιξία και ταχύτητα μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για να ανταπεξέρχονται με επιτυχία στον απαιτητικό τομέα των επιχειρήσεων.