Erasmus+: Φοιτήτριες του Προγράμματος Σπουδών «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» του KES College εκπαιδεύτηκαν σε Εταιρεία Φαρμακευτικής Βιοτεχνολογίας στη Θεσσαλονίκη

28 Ιουλίου 2023

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ φοιτήτριες του Προγράμματος Σπουδών «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» του KES College είχαν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν κατά τους καλοκαιρινούς μήνες και να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση στην εταιρεία φαρμακευτικής βιοτεχνολογίας Biogenea Pharmaceuticals, στη Θεσσαλονίκη. Η εταιρεία Biogenea Pharmaceuticals εξειδικεύεται και δραστηριοποιείται στον ευρύτερο τομέα της φαρμακευτικής βιοτεχνολογίας, σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση, δίνοντας έμφαση στους τομείς των βλαστοκυττάρων, της αναγεννητικής ιατρικής και του τομέα της γονιδιωματικής στο πλαίσιο της εφαρμογής των κανόνων της ιατρικής ακριβείας στην κλινική πρακτική. Η Biogenea Pharmaceuticals αποτελεί ένα υπερσύγχρονο κέντρο, το οποίο παρέχει πιστοποιημένες υπηρεσίες αιχμής, συμπεριλαμβανομένων της αποθήκευσης βλαστοκυττάρων, γονιδιωματικής καθώς και καινοτόμα προϊόντα υγείας.

Οι φοιτήτριες του Προγράμματος Σπουδών «Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου» γνώρισαν τα διάφορα τμήματα και τους κύκλους εργασίας μιας φαρμακευτικής εταιρείας και απέκτησαν τις απαιτούμενες εργαστηριακές δεξιότητες,για να μπορέσουν να εκτελέσουν βασικές, βιοτεχνολογικές πειραματικές διαδικασίες. Οι φοιτήτριες εκπαιδεύτηκαν από το άρτια καταρτισμένο προσωπικό της εταιρείας, στην εκτέλεση διαφόρων διαγνωστικών, μοριακών εξετάσεων και ανάλυσης DNA, καθώς και στη συνολική διαδικασία για το χειρισμό, την καλλιέργεια, την κρυοσυντήρηση και την αποθήκευση βλαστοκυττάρων του αίματος του ομφάλιου λώρου.

Επιπλέον, οι φοιτήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν φαρμακευτικές τεχνολογίες αιχμής, να εκπαιδευτούν στους κανόνες καλής εργαστηριακής πρακτικήςκαι παράλληλα να ζήσουν μοναδικές εμπειρίες στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Όπως ανέφερε η φοιτήτρια Κατερίνα Τσαγγαρίδου: «Μέσω του προγράμματος Erasmus+ μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω τη Θεσσαλονίκη και τα αξιοθέατά της, καθώς και να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου στον τομέα της υγείας, έτσι ώστε και εγώ με την σειρά μου να τις μοιραστώ με τους συμφοιτητές και τις συμφοιτήτριές μου. Η εμπειρία αυτή ήταν μοναδική και συνιστώ σε όλους τους φοιτητές να καταβάλουν την απαραίτητη προσπάθεια για να να μπορέσουν και εκείνοι να ζήσουν μια τέτοια εμπειρία!». Η  φοιτήτρια Ζωή Κεφάλα ανέφερε σχετικά τα ακόλουθα: «Μπόρεσα να γνωρίσω ένα νέο κόσμο καθώς και να εργαστώ στον τομέα που σπουδάζω. Η εμπειρία αυτή ήταν ξεχωριστή πέραν από  τα αξιοθέατα που είχα την ευκαιρία να δω γνώρισα  τον τρόπο συνεργασίας με μια φαρμακευτική εταιρία. Ελπίζω να δοθεί  η ευκαιρία και σε άλλους  φοιτητές για να  ζήσουν και αυτοί μια τέτοια αξέχαστη εμπειρία!».

Οι γνώσεις και οι δεξιότητες που αποκομίζουν  οι φοιτήτριες του KES College μέσα από τη συμμετοχή τους στην κινητικότητα του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ είναι πολύτιμες, τόσο για τη μελλοντική τους επαγγελματική εξέλιξη, όσο και για την κοινωνικοποίησή τους γνωρίζοντας νέες κουλτούρες και πολιτισμούς.