Εκπαιδευτική επίσκεψη των φοιτητών του Προγράμματος Σπουδών  “Διοίκηση Γραφείου και Γραμματειακές Σπουδές” του KES College στο showroom της εταιρείας Agrotis

Εκπαιδευτική επίσκεψη των φοιτητών του Προγράμματος Σπουδών “Διοίκηση Γραφείου και Γραμματειακές Σπουδές” του KES College στο showroom της εταιρείας Agrotis

17 Νοεμβρίου 2023

Οι φοιτητές του 1ου εξαμήνου του Αξιολογημένου – Πιστοποιημένου Προγράμματος Σπουδών “Διοίκηση Γραφείου και Γραμματειακές Σπουδές” (2 έτη/Δίπλωμα) πραγματοποίησαν την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου 2023 εκπαιδευτική επίσκεψη στο showroom της εταιρείας Agrotis στην Λευκωσία.

Η εταιρεία Agrotis, με ιστορία πάνω από 70 χρόνια λειτουργίας, είναι κορυφαία στην Κύπρο σε προϊόντα γραφικής ύλης και αναλώσιμα γραφείου. Οι συνεργασίες της περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, την Κυβέρνηση της Κυπριακής Δημοκρατίας, τα Ηνωμένα Έθνη, δημόσια και ιδιωτικά σχολεία, άλλα μικρότερα βιβλιοπωλεία ως επίσης και ιδιωτικές επιχειρήσεις. Εκτός από το δικό της brand "RENO", είναι αντιπρόσωπος στην Κύπρο γνωστών brands όπως είναι BIC, FABER CASTELL, PILOT, UHU, TIPP-EX κ.α.

Η εν λόγω επίσκεψη έγινε με αφορμή την εκπαίδευση των φοιτητών σε θέματα διαχείρισης αποθεμάτων γραφικής ύλης στο πλαίσιο του μαθήματος «Οργάνωση Γραφείου». Ειδικότερα, η επίσκεψη αυτή αποτέλεσε συνέχεια της προσπάθειας για εξειδίκευση των φοιτητών στον τομέα αφού είχαν την δυνατότητα να έρθουν σε άμεση επαφή με κύριους κωδικούς γραφικής ύλης και αναλώσιμων γραφείου.

Παράλληλα, οι φοιτητές ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη της εταιρείας,  κα. Μιράντα Αγρότη, για θέματα που αφορούν την τοποθέτηση προσφορών σε προμηθευτές γραφικής ύλης και τα βασικά στοιχεία που τις απαρτίζουν, για θέματα τοποθέτησης παραγγελιών γραφικής ύλης και τέλος, για τους ταχυκίνητους κωδικούς που συνήθως χρησιμοποιούν οι επιχειρήσεις.

Τέλος, η κα. Αγρότη, λόγω της πολυετούς επαγγελματικής εμπειρίας της στην αγορά, έδωσε συμβουλές στους φοιτητές αναφορικά με θέματα διαχείρισης του εργασιακού χρόνου και ιεράρχησης των καθημερινών εργασιών ως επίσης και για θέματα καλής συμπεριφοράς στο γραφείο.

Το Πρόγραμμα Σπουδών “Διοίκηση Γραφείου και Γραμματειακές Σπουδές” του KES College με την πολύχρονη εμπειρία του στα γραμματειακά, από το 1971, έχει πλέον καταξιωθεί στην κυπριακή αγορά εργασίας αφού οι απόφοιτοί του είναι περιζήτητοι και πολλοί από αυτούς, κατέχουν  υψηλές θέσεις  στο δημόσιο, ημικρατικό και ιδιωτικό τομέα.