Eκπαιδευτικές επισκέψεις για πρακτική άσκηση των φοιτητών

Eκπαιδευτικές επισκέψεις για πρακτική άσκηση των φοιτητών "Κηποτεχνίας"

05 Μαρτίου 2020

Οι φοιτητές των Αξιολογημένων – Πιστοποιημένων Προγραμμάτων Σπουδών «Κηποτεχνία» και «Κηποτεχνία και Σχεδιασμός Κήπου» του KES College επισκέφτηκαν κατά τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2020 φυτώρια και κτήματα της Κύπρου. Οι εκπαιδευτικές αυτές επισκέψεις έχουν πάντα ως στόχο την πρακτική άσκηση των φοιτητών σε διάφορες εργασίες του κλάδου και την εξοικείωσή τους με αυτές.

Συγκεκριμένα, τη Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020, οι φοιτητές του 2ου έτους του Προγράμματος Σπουδών «Κηποτεχνία και Σχεδιασμός Κήπου» επισκέφτηκαν τα κτήματα του κου Μάριου Χειμώνα στο Φαρμακά και στην Οδού και έλαβαν μέρος σε εργαστήρι κλαδέματος φυλλοβόλων οπωροφόρων δένδρων (δαμασκηνιές, μηλιές κ.α.) και εσπεριδοειδών αντίστοιχα.

Τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020, στο πλαίσιο του μαθήματος «Δενδροχειρουργική και Βασικές Αρχές Κλαδέματος», επισκέφθηκαν τις εταιρείες Lambrou Agro και Φ. Ιωσήφ & Υιοί στο Δάλι και στο Πέρα Χωριό Νήσου αντίστοιχα προς αναζήτηση κατάλληλων κοπτικών μηχανημάτων. Οι φοιτητές έτυχαν επίδειξης των κοπτικών μηχανημάτων από τους υπεύθυνους των προαναφερόμενων εταιρειών.

Το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020, στο πλαίσιο των μαθημάτων «Φρακτικά Φυτά» και «Φυτά Χλόης και Μωσαϊκού», οι φοιτητές του 1ου έτους του Προγράμματος Σπουδών «Κηποτεχνία» είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στη διεξαγωγή εργαστηρίου αναγνώρισης εδαφοκαλυπτικών και φρακτικών φυτών στα φυτώρια Q-Garden και Floralink στο Ζύγι. Οι φοιτητές ενεπλάκησαν ενεργά στη διαδικασία αναγνώρισης των φυτών κατανοώντας καλύτερα τα όσα θεωρητικά έχουν διδαχθεί, έχοντας με αυτόν τον τρόπο τη δυνατότητα να συγκρίνουν τα φυτά μεταξύ τους (προτεινόμενα είδη ανά περίπτωση) αλλά και τις προτεινόμενες καλλιεργητικές τεχνικές ανά είδος (διαφορετικές τεχνικές κλαδέματος για δημιουργία φρακτών, κ.α.).

Τέλος, την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020, στο πλαίσιο του μαθήματος «Φρακτικά Φυτά», οι φοιτητές του 1ου έτους του Προγράμματος Σπουδών «Κηποτεχνία» επισκέφτηκαν το φυτώριο του Τμήματος Δασών στην Αθαλάσσα και υπό την καθοδήγηση του Ανώτερου Δασικού Λειτουργού κου Γλαύκου Κυριάκου εκπαιδεύτηκαν στην παραγωγή σποροφύτων και στο ρίζωμα μοσχευμάτων φρακτικών φυτών. Οι φοιτητές έλαβαν μέρος στη διαδικασία παραγωγής σποροφύτων και έρριζων μοσχευμάτων και είχαν την ευκαιρία να λύσουν απορίες αναφορικά με την παραγωγική διαδικασία.

Το KES College ευχαριστεί θερμά τους κυρίους Μάριο Χειμώνα και Γλαύκο Κυριάκου, το Τμήμα Δασών, τα φυτώρια Floralink και Q Garden, τις εταιρείες Lambrou Agro και Φ. Ιωσήφ & Υιοί για τη φιλοξενία και την καθοδήγηση των φοιτητών του στο πλαίσιο της επιμόρφωσής τους.

Gardening Visit 3
Gardening Visit 1