Διεξαγωγή εξ αποστάσεως εξετάσεων και πρακτικών–εργαστηριακών μαθημάτων

26 Ιουνίου 2020

εξ αποστάσεως εξετάσεις του KES College, οι οποίες είχαν αρχίσει την Πέμπτη, 14 Μαΐου 2020, ολοκληρώθηκαν με επιτυχία στις 4 Ιουνίου 2020. Στις εξετάσεις συμμετείχε η πλειονότητα των φοιτητών του Κολλεγίου και παρά τις δύσκολες και πρωτόγνωρες συνθήκες που υπήρχαν   λόγω της πανδημίας Covid-19, η διαδικασία κύλησε ομαλά και μέσα σε ορθά χρονικά πλαίσια.

Οι εξετάσεις για το κάθε εξεταζόμενο μάθημα διεξήχθησαν τόσο προφορικά μέσω της πλατφόρμας MS Teams (15-20 λεπτά εξέταση) όσο και γραπτά μέσα από την ηλεκτρονική πλατφόρμα του Κολλεγίου (30 λεπτά εξέταση), την οποία έδωσαν ταυτόχρονα όλοι οι φοιτητές του μαθήματος.

Τηρήθηκαν αυστηρά όλοι οι απαραίτητοι κανονισμοί για τη διασφάλιση της αξιοπιστίας και του αδιάβλητου των εξετάσεων, όπως για παράδειγμα, η ταυτοποίηση του φοιτητή με την επίδειξη της φοιτητικής ή της πολιτικής του ταυτότητας και του προσώπου του στην κάμερα. Η κάθε εξέταση μαγνητοσκοπήθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες του Φορέα ΔΙ.Π.Α.Ε. και επιπρόσθετα από τον καθηγητή, κατά την εξέταση υπήρχε Επόπτης, ο οποίος παρακολουθούσε την εξέταση.

Μετά το πέρας των εξετάσεων, το KES College, τηρώντας όλα τα μέτρα ασφάλειας και προστασίας της υγείας σύμφωνα με τις υποδείξεις του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, πραγματοποίησε, με φυσική παρουσία των φοιτητών στο Κολλέγιο, τα πρακτικά – εργαστηριακά μαθήματα και μερικά θεωρητικά μαθήματα, τα οποία δεν ήταν δυνατό να προσφερθούν εξ αποστάσεως.

Το KES College ευχαριστεί θερμά όλους όσους βοήθησαν/συνέβαλαν στην ολοκλήρωση του εξαμήνου και στην υλοποίηση των εξ αποστάσεως εξετάσεων, τους φοιτητές του, το ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό του που παρά τις ιδιάζουσες συνθήκες λόγω κορωνοϊού κατάφεραν με υπομονή και αρκετή δουλειά να ολοκληρώσουν επιτυχώς τη φετινή ακαδημαϊκή χρονιά.