Την Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020, οι φοιτητές του Αξιολογημένου - Πιστοποιημένου Προγράμματος Σπουδών «Τεχνικός Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων» του KES College είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διάλεξη από το Διευθυντή της εταιρείας πιστοποίησης βιολογικών προϊόντων LACON, κ. Νικόλαο Κανάρη στο πλαίσιο του μαθήματος «Νομοθεσία και Κανονισμοί Βιολογικής Γεωργίας».
Ο κύριος Κανάρης, μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε στην ανοδική πορεία της Βιολογικής Γεωργίας και Κτηνοτροφίας στην Κύπρο και παγκόσμια ως επίσης και στους Κανονισμούς που τη διέπουν. Παράλληλα, έδωσε στους φοιτητές του εν λόγω Προγράμματος πληροφορίες σχετικά με τα προϊόντα που αναμένεται να έχουν τη μεγαλύτερη ζήτηση στην αγορά, χρήσιμες συμβουλές για τις μελλοντικές τους καλλιέργειες και τόνισε τις δυνατότητες που υπάρχουν για ανάπτυξη του τομέα των μεταποιημένων βιολογικών προϊόντων της Κύπρου.
Ακολούθησε ένας εποικοδομητικός διάλογος μεταξύ των φοιτητών και του κ. Κανάρη, όπου οι φοιτητές έλυσαν διάφορες απορίες και ερωτήματα που προέκυψαν και συνάμα, συνέλεξαν χρήσιμες και πολύτιμες πληροφορίες για τη μελλοντική επαγγελματική πορεία τους.
5 Λεωφόρος Καλλιπόλεως
1055 Λευκωσία - Κύπρος
Τηλ. : +357 22 875737
Φαξ : +357 22 756562