Διαλέξεις από καταξιωμένους δημοσιογράφους σε φοιτητές Δημοσιογραφίας

29 Ιανουαρίου 2020

Κατά το πρώτο εξάμηνο του νέου ακαδημαϊκού έτους 2019 - 2020, το Πρόγραμμα Σπουδών Δημοσιογραφία με Δημόσιες Σχέσεις του KES College, φιλοξένησε μεταξύ άλλων, στις αίθουσες διδασκαλίας του, τρεις αναγνωρίσιμους δημοσιογράφους της κυπριακής δημοσιογραφίας, ο καθένας από διαφορετικό μέσο. Τον Ανδρέα Δημητρόπουλο, τον Δήμο Κουγιούντα και τον Γιώργο Καλλινίκου, οι οποίοι παραχώρησαν διάλεξη στους φοιτητές, με θέμα την ενεργή δράση τους στο χώρο της δημοσιογραφίας εδώ και χρόνια.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

Την Τρίτη, 12 Νοεμβρίου 2019, καλεσμένος στο KES College ήταν ο Ανδρέας Δημητρόπουλος, ο οποίος με την αμεσότητα που διαθέτει, έχει αγαπηθεί από το τηλεοπτικό κοινό και γνωρίζει εξίσου μεγάλη επιτυχία και ραδιοφωνικά. Δημοσιογράφος, παρουσιαστής και ραδιοφωνικός παραγωγός του συγκροτήματος ΔΙΑΣ, ο ίδιος, σπούδασε δημοσιογραφία στην Μόσχα, ενώ στην Κύπρο, όπως ανάφερε στους φοιτητές, ήρθε το 1990. Για χρόνια εργάστηκε στον έντυπο τύπο ενώ όλα αυτά τα χρόνια παραμένει στο ίδιο κανάλι, έχοντας απορρίψει μάλιστα και πολλές προτάσεις άλλων καναλιών τόσο από την Κύπρο όσο και από την Ελλάδα. Ξεκίνησε στο Ράδιο Πρώτο, ενώ ευρύτερα γνωστός στο τηλεοπτικό κοινό έγινε μέσα από την βραδινή τηλεοπτική εκπομπή «Που πάμε» (2004-2008) με συμπαρουσιαστή τον επίσης εξ Ελλάδος Παναγιώτη Δημόπουλο. Αργότερα ακολούθησε το «Magazino», μία απογευματινή εκπομπή με διάφορα κοινωνικά θέματα ενώ πλέον είναι ο απόλυτος κυρίαρχος της πρωινής ενημερωτικής ζώνης του σταθμού με το «Πρωτοσέλιδο». Σε ερωτήσεις που του υπόβαλαν οι φοιτητές της Δημοσιογραφίας,  απάντησε με όλη την ειλικρίνεια  που τον διακατέχει, τονίζοντάς τους μάλιστα πόσο δύσκολος και απαιτητικός αλλά συνάμα και ελκυστικός είναι ο δημοσιογραφικός χώρος, προσκαλώντας τους παράλληλα και στην εκπομπή του.  Μεταξύ άλλων, δεν παρέλειψε να τους δώσει και τις δικές του πολύτιμες συμβουλές.

ΔΗΜΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΝΤΑΣ

Ο παλιός απόφοιτος του Προγράμματος Σπουδών Δημοσιογραφίας με Δημόσιες Σχέσεις, Δήμος Κουγιούντας, ιδιοκτήτης σήμερα της εταιρείας Μ.Ο.Ν.D Group LTD (ιδιοκτήτρια της ιστοσελίδας i–eidisi.com) και λειτουργός επικοινωνίας σε Γραφείο Τύπου πολιτικού κόμματος, βρέθηκε στα παλιά του λημέρια, αυτή τη φορά, καλεσμένος από τους φοιτητές του ομώνυμου Προγράμματος, στις 19 Νοεμβρίου 2019. Ο ίδιος συζήτησε μαζί με τους φοιτητές τις αρχές της δημοσιογραφίας, αναφέρθηκε στα εμπόδια που συνάντησε και συναντά στον δημοσιογραφικό χώρο, εξήγησε στους μελλοντικούς δημοσιογράφους τη σημασία και τον ρόλο της διαφήμισης στα ΜΜΕ αλλά και τη σπουδαιότητα των «Δημοσιών Σχέσεων» στην Πολιτική.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ

Στις 10 Δεκεμβρίου 2019, ο Γιώργος Καλλινίκου, ένας από τους αρχισυντάκτες της εφημερίδας «Ο Φιλελεύθερος», παραχώρησε τη δικιά του διάλεξη στους φοιτητές της Δημοσιογραφίας. Ο ίδιος μίλησε για την πολύχρονη πείρα του ως αρχισυντάκτης, ενώ αναφέρθηκε, μέσα από παραδείγματα, στις σκληρές κριτικές που δέχθηκε γράφοντας και υποστηρίζοντας τη δικιά του αλήθεια στον έντυπο τύπο, τις απειλές, τα εξώδικα και τους φανταστικούς υποστηρικτές τους. Ανάμεσα στα άλλα, μίλησε για το μέλλον του έντυπου τύπου, συμβουλεύοντας τους φοιτητές να ασχοληθούν με την ερευνητική δημοσιογραφία, υπερασπίζοντας πάντα την κοινή γνώμη και το δίκαιο.

Δηλώστε Συμμετοχή