Δεύτερη παρουσίαση στο πλαίσιο των εβδομαδιαίων παρουσιάσεων ενίσχυσης γνώσεων προς τους φοιτητές των Προγραμμάτων  Σπουδών “Διοίκηση Γραφείου Και Γραμματειακές Σπουδές” του KES College

Δεύτερη παρουσίαση στο πλαίσιο των εβδομαδιαίων παρουσιάσεων ενίσχυσης γνώσεων προς τους φοιτητές των Προγραμμάτων Σπουδών “Διοίκηση Γραφείου Και Γραμματειακές Σπουδές” του KES College

28 Μαρτίου 2023

Στο πλαίσιο της  σειράς των εβδομαδιαίων παρουσιάσεων για ενίσχυση των γνώσεων των φοιτητών των Αξιολογημένων – Πιστοποιημένων Προγραμμάτων Σπουδών “Διοίκηση Γραφείου και Γραμματειακές Σπουδές”,  πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 28 Μαρτίου 2023, η δεύτερη παρουσίαση με θέμα “Εργονομία στην Εργασία” και ομιλητή τον κ. Αγαμέμνων Μυριανθόπουλο.

Ο κ. Αγαμέμνων Μυριανθόπουλος είναι εξειδικευμένος φυσιοθεραπευτής, μέλος της Εταιρείας Βελονισμού Φυσιοθεραπευτών Κύπρου/IAAAPT. To 2015 ολοκλήρωσε τις σπουδές του στην Φυσιοθεραπεία και έχει δουλέψει σε κέντρα φυσικοθεραπείας με διάφορες μυοσκελετικές και νευρολογικές περιπτώσεις τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό. Τα τελευταία χρόνια διατηρεί δικό του ιατρείο και παράλληλα είναι εξωτερικός συνεργάτης του American Heart Institute.

Η ομιλία του κ. Μυριανθόπουλου συμπεριλάμβανε ορισμούς και στόχους της εργονομίας και τη σύνδεση του γραφειακού τύπου εργασίας με την επιστήμη αυτή. Ακολούθως, επεσήμανε τις σωστές στάσεις του σώματος και τον σωστό εξοπλισμό που ενδείκνυται να χρησιμοποιείται κατά την διάρκεια της γραφειακής εργασίας με σκοπό την αύξηση της ποιότητας ζωής στην εργασία και την πρόληψη μυοσκελετικών προβλημάτων. Συγκεκριμένα, αναφέρθηκε στη σωστή στάση του σώματος στο γραφείο με τη χρήση υπολογιστή και διάφορα βοηθήματα όπως το υποπόδιο γραφείου και το ειδικό μαξιλαράκι για τους καρπούς.

Τέλος, έγινε πρακτική επίδειξη με απλές ασκήσεις κινητικότητας και ενδυνάμωσης για την περιοχή του αυχένα, του κορμού, των άκρων και των ματιών οι οποίες είναι εύκολα εφαρμόσιμές κάτω από πραγματικές εργασιακές συνθήκες.

Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με επιτυχία αφού οι φοιτήτριες αποκόμισαν γνώση που θα τις βοηθήσει μελλοντικά καθώς θα μπορούν να συνδέσουν την εργασία τους με το ευ ζην.

Για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τα Προγράμματα Σπουδών “Διοίκηση Γραφείου και Γραμματειακές Σπουδές” του KES College, μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλ. 22875737.