Συμμετοχή του Προγράμματος «Προσωπικός Προπονητής και Προπονητής Ομαδικών Προγραμμάτων Fitness» του KES College στη φιλανθρωπική εκδήλωση iFitness Charity Day

30 Απριλίου 2024

To Αξιολογημένο - Πιστοποιημένο Πρόγραμμα Σπουδών του KES College «Προσωπικός Προπονητής και Προπονητής Ομαδικών Προγραμμάτων Fitness» συμμετείχε και ανέλαβε τον ρόλο του υποστηρικτή στην φιλανθρωπική εκδήλωση iFitness Charity Day 2024.

Την Κυριακή 28 Απριλίου 2024, οι φοιτητές και οι καθηγητές του Προγράμματος Σπουδών «Προσωπικός Προπονητής και Προπονητής Ομαδικών Προγραμμάτων Fitness» συμμετείχαν περήφανα στην ετήσια εκδήλωση iFitness Charity Day, η οποία διοργανώθηκε  στη Λευκωσία, στο δημοτικό σχολείο Κωνσταντινουπόλεως. Επαγγελματίες του χώρου παρουσίασαν και γύμνασαν τον κόσμο με σύγχρονα προγράμματα ομαδικής προπόνησης, ενώ η εκδήλωση είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση του κοινού και την  προώθηση της άσκησης και του υγιεινού τρόπου ζωής. Παράλληλα διενεργήθηκαν εισφορές στο Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετικής και τον Σύνδεσμο Μυοπαθών Κύπρου (Telethon).

Οι συμμετέχοντες, αλλά και οι φοιτητές του KES College, είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν  και να λάβουν μέρος σε διαγωνισμό λειτουργικής προπόνησης μέσω της PIS Fitness, κερδίζοντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την πρώτη θέση.

Επιπλέον, οι φοιτητές του Προγράμματος Σπουδών «Προσωπικός Προπονητής και Προπονητής Ομαδικών Προγραμμάτων Fitness»  είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να συμμετάσχουν σε διάφορα σύγχρονα  ομαδικά προγράμματα, δίνοντας τους την ευκαιρία να βιώσουν μοναδικές εκπαιδευτικές εμπειρίες.

Εκδηλώσεις σαν τη iFitness Charity Day είναι ιδιαίτερα πολύτιμες για τους φοιτητές, καθώς ενισχύει την πρακτική εφαρμογή των γνώσεων και των δεξιοτήτων που αποκτούν κατά την διάρκεια των σπουδών τους όπως και την γνωριμία τους με νέες τάσεις εκγύμνασης.

Τέλος, αυτές οι δραστηριότητες συμβάλλουν στην διαμόρφωση άρτια καταρτισμένων επαγγελματιών στον τομέα του Fitness για το μέλλον.

Δηλώστε Συμμετοχή