Προσκεκλημένη Ομιλήτρια σε Διεθνές Συνέδριο στο Παρίσι η Συντονίστρια των προγραμμάτων σπουδών Πτυχίου "Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών" και Διπλώματος "Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου"

31 Οκτωβρίου 2022

Στις 15 Οκτωβρίου 2022. η Δρ. Μηλιώτου Ανδρούλλα, των προγραμμάτων σπουδών Πτυχίου "Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών" και Διπλώματος "Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου", του KES College, κατόπιν προσωπικής πρόσκλησης, παραχώρησε ομιλία εκπροσωπώντας το KES College, στο «2nd  Global Experts Meet on Applied Science, Engineering and Technology», στο Παρίσι.

Η Δρ. Μηλιώτου κλήθηκε να παρουσιάσει το συνολικό της έργο για τα θαλασσαιμικά σύνδρομα, το οποίο αναπτύχθηκε κατά τη διάρκεια της ερευνητικής δραστηριότητας, σε συνεργασία με το Εργαστήριο Φαρμακολογίας, του Τμήματος Φαρμακευτικής, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Η ομιλία αφορούσε αρχικά την ανάπτυξη θεραπευτικών προσεγγίσεων για τη β-θαλασσαιμία, με τη χρήση της τεχνολογίας των Πεπτιδίων Μεταγωγής και την παραγωγή της αντίστοιχης βιοτεχνολογικά ανασυνδυασμένης β-σφαιρίνης.

Ακολούθως, η Δρ. Μηλιώτου επικεντρώθηκε στην καινοτόμο - και κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας – μεθοδολογία που ανέπτυξε με τους συνεργάτες της, για τη σύζευξη των εν λόγω Πεπτιδίων Μεταγωγής με το in vitro μεταγραφόμενο mRNA της β-σφαιρίνης και τα πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα που τη συνοδεύουν.

Η ομιλία έλαβε εξαιρετικά σχόλια και διακρίθηκε ανάμεσα στην πολύ ενδιαφέρουσα θεματολογία του διεθνούς συνεδρίου.

Η συμμετοχή του ακαδημαϊκού προσωπικού του KES College σε διεθνή επιστημονικά  συνεδρία, κατόπιν τιμητικής πρόσκλησης, αποδεικνύει έμπρακτα το υψηλό ερευνητικό επίπεδο και την ποιότητα που διακατέχει την εκπαίδευση που παρέχεται στους φοιτητές του.

Η άριστη επιστημονική κατάρτιση των μελλοντικών Πτυχιούχων «Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών» και των Διπλωματούχων «Βοηθών (Τεχνικών) φαρμακείου» πλαισιώνεται από μια εξαιρετική ομάδα επιστημόνων, με εκτενές ερευνητικό υπόβαθρο, οι οποίοι μέσω του διδακτικού τους έργου, παρέχουν τα εφόδια με όλες τις απαραίτητες γνώσεις για μια λαμπρή καριέρα στον τομέα της Υγείας.