Κινητικότητα εκπαιδεύτριας της Αισθητικής του KES College  για κατάρτιση στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+

Κινητικότητα εκπαιδεύτριας της Αισθητικής του KES College για κατάρτιση στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+

05 Φεβρουαρίου 2024

Στο πλαίσιο του σχεδίου κινητικότητας του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ για προσωπικό της ανώτατης/τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, η εκπαιδεύτρια κα. Ι. Φαρκονίδου , η οποία διδάσκει στα Αξιολογημένα – Πιστοποιημένα Προγράμματα Σπουδών Αισθητικής του KES College, είχε τη δυνατότητα, από τις 26 έως τις 29 Ιανουαρίου 2024, να  συμμετέχει σε σεμινάριο με θεματική τη “Βασική Εκπαίδευση της Ποδολογίας” στη  Beauty Me Academy της κας. Κ. Κορόλεβα στη Θεσσαλονίκη.

Μέσω της δυνατότητας αυτής, η εκπαιδεύτρια απέκτησε γνώσεις και εμπειρίες από τη συμμετοχή της στο εξειδικευμένο πρόγραμμα περιποίησης των άκρων ξεκινώντας από τα βασικά θέματα της αποστείρωσης και της απολύμανσης, την ανατομία νυχιού και δέρματος, την υπερκεράτωση, τους κάλους και τους τύλους, τα σκασίματα, τη σκλήρυνση του δέρματος, τη δυστροφία των νυχιών και τις βασικές τους παθήσεις. Επιπλέον, εκπαιδεύτηκε στο βασικό εξοπλισμό και τα εργαλεία για την περιποίηση των ποδιών, τις φρέζες και τη χρήση του σκαρπέλο.

Στόχος της συμμετοχής της εκπαιδεύτριας στο σεμινάριο αυτό, ήταν η απόκτηση εξειδικευμένης γνώσης στην επαγγελματική περιποίηση των ποδιών και η ενημέρωσή της στις εξελίξεις του τομέα ώστε να μεταλαμπαδεύσει νέες γνώσεις και τεχνικές στις φοιτήτριες της Αισθητικής του KES College.

Περαιτέρω, απώτερος σκοπός της εκπαιδεύτριας είναι η αναβάθμιση των γνώσεων και δεξιοτήτων των φοιτητριών για να είναι καλύτερα προετοιμασμένες  όταν  κληθούν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στην αγορά εργασίας.

Η αδιάλειπτη εκπαίδευση και εξειδίκευση των εκπαιδευτριών του KES College,  αδιαμφισβήτητα, αναβαθμίζει την προσφερόμενη, θεωρητική και πρακτική, κατάρτιση των φοιτητριών των Προγραμμάτων Σπουδών Αισθητικής του KES College για παροχή υψηλού επιπέδου υπηρεσιών στον τομέα της Αισθητικής.