Ολοκλήρωση 1ου Κύκλου Εργαστηρίων - Πτυχίο «Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών»

20 Απριλίου 2022

Με τη διδακτική περίοδο του Ακαδημαϊκού Έτους 2021-22 να οδεύει προς το τέλος της, οι φοιτητές του νέου, Αξιολογημένου - Πιστοποιημένου Προγράμματος Σπουδών που οδηγεί σε Πτυχίο «Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών» του KES College, ολοκλήρωσαν και τις εργαστηριακές τους υποχρεώσεις.

Στα πλαίσια του 1ου κύκλου εργαστηριακών μαθημάτων για το 1ο έτος (1ο και 2ο Εξάμηνο) του Πτυχίου «Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών» πραγματοποιήθηκαν πειραματικές ασκήσεις για τα μαθήματα: «Βιολογία Κυττάρου και Ανάπτυξη», «Γενική και Ανόργανη Χημεία», «Εισαγωγή στη Μικροβιολογία», «Στοιχεία Βιοχημείας» και «Φυσιολογία Ι».

Οι εργαστηριακές ασκήσεις διεξάχθηκαν στις εγκαταστάσεις των Εργαστηρίων Βιολογίας, Χημείας και Μικροσκοπίας του KES College, από τους διδάσκοντες:

• Δρ. Μηλιώτου Ανδρούλλα, Συντονίστρια του Προγράμματος «Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών», του KES College και Διδάκτωρ του Τμήματος Φαρμακευτικής, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,
  • Δρ. Σαρρή Δημήτρη, Συντονιστής Προγραμμάτων Σπουδών «Τεχνικός Παραγωγής Βιολογικών Προϊόντων» και «Κηποτεχνία και Σχεδιασμός Κήπου» και Διδάκτωρ Βιολογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών, και
  • Δρ. Σιαφάκα Πανωραία, Ανώτερη Λέκτορας του KES College και Διδάκτωρ του Τμήματος Χημείας, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να οργανώσουν και να φέρουν εις πέρας πειραματικά πρωτόκολλα, από τη μελέτη της φυσιολογίας και ανατομίας της καρδιάς ζώου (χοίρου), την απομόνωση πρωτεϊνών γάλακτος και την ποσοτικοποίησή τους με φασματοφωτομετρία, μέχρι και την απομόνωση DNA φυτικών ιστών και την καλλιέργεια μυκήτων.

Το Αξιολογημένο - Πιστοποιημένο Πρόγραμμα Σπουδών που οδηγεί σε Πτυχίο «Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών», του KES College είναι σχεδιασμένο για να παρέχει στους φοιτητές του όλα τα απαραίτητα εφόδια για την επιστημονική τους κατάρτιση, την κατανόηση βασικών ιατροφαρμακευτικών διαδικασιών και την εκτέλεση σημαντικών πειραματικών πρωτοκόλλων, με απώτερο στόχο να προετοιμάσει τους επαγγελματίες υγείας του μέλλοντος.

Ο Ιατρικός Επισκέπτης καλείται να παρέχει επιστημονική ενημέρωση, σε Ιατρούς και Φαρμακοποιούς, και να ανταπεξέλθει στην επιστημονική τεκμηρίωση των μηχανισμών δράσης, των ενδείξεων/αντενδείξεων και των φαρακοδυναμικών και φαρμακοκινητικών χαρακτηριστικών ενός φαρμακευτικού προϊόντος. Με το νέο Αξιολογημένο-Πιστοποιημένο Πρόγραμμα του KES College, το επάγγελμα του Ιατρικού Επισκέπτη αναβαθμίζεται και προσδίδεται η δυνατότητα για εξέλιξη σε Διοικητικό Στέλεχος σε μια Φαρμακευτική Εταιρεία, διατηρώντας πάντα την ιατροφαρμακευτική ενημέρωση υψηλού επιπέδου μια από τις βασικές δεξιότητες του πτυχιούχου «Διοίκησης Ιατρικών Επισκεπτών».

1

Εργαστήριο Φυσιολογίας-Ανατομίας: Μελέτη καρδιάς ζώου (χοίρος).

2

Εργαστήριο Μικροβιολογίας: Μικροσκοπική παρατήρηση μικροοργανισμών και καλλιέργεια και παρατήρηση μυκήτων με τη χρήση στερεοσκοπίου