KES College

Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας

Δρ. Μηλιώτου Ν. Ανδρούλλα

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα:

Η Δρ. Μηλιώτου Ν. Ανδρούλλα, είναι η Συντονίστρια των Προγραμμάτων Σπουδών “Διοίκηση Ιατρικών Επισκεπτών” (4 έτη, Πτυχίο) και “Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου” (2 έτη, Δίπλωμα) και είναι Ανώτερη Λέκτορας στο KES College. Η κα Μηλιώτου είναι Διδάκτωρ Μοριακής Φαρμακολογίας, του Τμήματος Φαρμακευτικής, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Είναι κάτοχος του Μεταπτυχιακού τίτλου Φαρμακευτικής Βιοτεχνολογίας και Μοριακής Διάγνωσης, του Τμήματος Φαρμακευτικής, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Πτυχίου Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Η Δρ. Μηλιώτου έχει συμβάλει στη  συν-επικουρία των Εργαστηρίων Φαρμακολογίας Ι & ΙΙ, για προπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Φαρμακευτικής, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, από το 2014 μέχρι το 2020.  Έχει εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα, σε Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) και έχει διδάξει πληθώρα μαθημάτων στις περισσότερες ειδικότητες Επαγγελμάτων Υγείας. Η Δρ. Μηλιώτου είναι κάτοχος υποτροφιών για τη διεκπεραίωση των διδακτορικών της σπουδών και είναι ενεργή ερευνητικά στον τομέα της Φαρμακολογίας και της Βιοτεχνολογίας. Η Δρ. Μηλιώτου έχει επίσης συγγράψει κεφάλαια σε πέντε επιστημονικά βιβλία και έχει συμμετάσχει σε επιστημονικά συνέδρια στην Ελλάδα, στη Γερμανία και στην Αμερική, με ομιλίες και αναρτημένες ανακοινώσεις αλλά και σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα. Έχει δημοσιεύσει επιστημονικά συγγράμματα, τα οποία μπορούν να ανακτηθούν εδώ: https://scholar.google.com/citations?user=UGLut4sAAAAJ&hl=en&oi=ao   (από το 2018 – μέχρι σήμερα). Το ερευνητικό της ενδιαφέρον αφορά την παραγωγή και ενδοκυττάρια μεταφορά θεραπευτικών mRNAs. Το 2020, τα αποτελέσματα από την ερευνητική της δραστηριότητα έχουν κατοχυρωθεί ως δίπλωμα ευρεσιτεχνίας σε εθνικό επίπεδο, ενώ το 2021 δημοσιεύθηκε και η αντίστοιχη διεθνής αίτηση πατέντας. Επιπλέον, το 2022 τα ερευνητικά της αποτελέσματα έλαβαν το Βραβείο Αριστείας της Κοσμητείας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ για «Αξιοσημείωτο κλινικό‐εργαστηριακό έργο και εφαρμογή καινοτόμων μεθόδων και τεχνικών για πρώτη φορά στην Ελλάδα». Η Δρ. Μηλιώτου διδάσκει θέματα της ειδικότητάς της.

Καθεστώς Εργοδότησης: Πλήρης Απασχόληση Θέση: Συντονίστρια των Προγραμμάτων Σπουδών, Ανώτερος Λέκτορας
Ειδικότητα: Μοριακή Φαρμακολογία, Φαρμακευτική Βιοτεχνολογία, Βιοχημεία
Προγράμματα Σπουδών: Διοίκηση Ιατρικών Επισκεπτών, Ιατρικοί Επισκέπτες, Βοηθοί (Τεχνικοί) Φαρμακείου, Αισθητική

APPLY NOW