KES College

Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας

Δρ. Λουκά Μαρία

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα:

Η Δρ. Λουκά Μαρία, είναι Ανώτερη Λέκτορας στο KES COLLEGE από το 2022. Είναι κάτοχος πτυχίου από το 2015 στις Βιολογικές Επιστήμες, Άριστη, 1η στην κατάταξη των φοιτητών. Από το 2020 είναι κάτοχος διδακτορικού με θέμα την εμπλοκή πρωτεϊνών στην επιθετικότητα του γλοιοβάστόματος, καρκίνος του εγκεφάλου, από το Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Η Δρ. Λουκά είναι κάτοχος υποτροφιών για τη διεκπεραίωση των διδακτορικών της σπουδών και είναι ενεργή ερευνητικά στον τομέα του καρκίνου και της επιγενετικής. Έχει εργαστεί για 5 χρόνια ως βοηθός διδασκαλίας στο τμήμα της Μηχανολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου και 2 χρόνια ως ειδικός επιστήμονας διδασκαλίας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Η Δρ. Λουκά έχει συμμετάσχει σε επιστημονικά συνέδρια στην Κύπρο και Ολλανδία και έχει βραβευτεί με το 1ο βραβείο παρουσίασης αφίσας. Έχει δημοσιεύσει επιστημονικά συγγράμματα από το 2017 μέχρι σήμερα με πάνω από 210 επιστημονικές αναφορές (h-index 8). Επίσης η Δρ. Λουκά είναι Reviewer σε επιστημονικό περιοδικό. Διδάσκει θέματα της ειδικότητάς της.

Καθεστώς Εργοδότησης: Μερική Απασχόληση Θέση: Ανώτερη Λέκτορας
Ειδικότητα: Βιολογία