KES College

Κριτήρια Εισδοχής

Εισδοχή και Εγγραφή Φοιτητών
(α) Τα κριτήρια εισδοχής των φοιτητών:

i.Στο Κολλέγιο γίνονται δεκτά πρόσωπα που αποφοίτησαν:

• Από σχολείο δημόσιο ή ιδιωτικό μέσης εκπαίδευσης τουλάχιστον εξαετούς φοίτησης της Κύπρου εγγεγραμμένο στο Μητρώο του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού
  • Από σχολείο δημόσιο ή ιδιωτικό μέσης εκπαίδευσης τουλάχιστον εξαετούς φοίτησης της Ελλάδος εγγεγραμμένο στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων
  • Από σχολείο δημόσιο ή ιδιωτικό μέσης εκπαίδευσης εξαετούς φοίτησης του Εξωτερικού
  • Άτομα που κατέχουν άλλο ισοδύναμο προσόν.
  • Αν ο υποψήφιος φοιτητής προέρχεται από σχολείο Μέσης Εκπαίδευσης αγγλικού τύπου, για εγγραφή απαιτούνται τουλάχιστο 5 IGCSE.

ii
. Πτυχιούχοι Πανεπιστημίου γίνονται δεκτοί για εγγραφή στο πρώτο έτος σπουδών. Οι πτυχιούχοι Πανεπιστημίου, που φοίτησαν σε κλάδο που περιλαμβάνει συναφή μαθήματα προς εκείνα του προγράμματος σπουδών στο οποίο εγγράφονται, απαλλάσσονται από τα μαθήματα αυτά (παρακολούθηση και εξετάσεις), αφού καταθέσουν αποδεικτικά στοιχεία, όπως είναι το αναλυτικό πρόγραμμα των μαθημάτων αυτών και η αναλυτική κατάσταση ακαδημαϊκής επίδοσης (transcript) όπου φαίνεται η επίδοσή τους στα μαθήματα αυτά.

APPLY NOW